Fotele biurowe – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Po 8 godzinach spędzonym przed biurkiem mogą nas boleć plecy. Bardzo istotne rzecz jasna będą ćwiczenia, nawet także to nie zadziała, jeśli przed biurkiem siedzimy na niezbyt wygodnym fotelu. Dlatego nie należy oszczędzać na fotelach biurowych – dają wszak pewność tego, że kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele do biurka wpływają też na samopoczucie pracowników – ich odpowiednie dobranie skutkuje zwiększoną efektywnością oraz podniesieniem kreatywności załogi. Jak jednak wybierać fotele do pracy przy komputerze? Jakimi konsekwencjami może grozić zły dobór tego rodzaju foteli?

Fotele do biura – kupuj te z regulacją podłokietników i siedziska

W większych biurach najistotniejsza jest funkcja regulacji położenia zagłówka, podłokietników i siedziska foteli zakupionych do pracy przy komputerze. Należy bowiem pamiętać, że będą na nich siadać pracownicy o najróżniejszych gabarytach – niżsi będą narzekać na ból nóg spowodowany zgięciem kolan pod złym kątem, wyżsi natomiast na ból krzyża po dniu siedzenia na krzesłach z niskim oparciem. Istotna jest także równowaga całego fotela do biura. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. W czasie wykonywania pracy przy komputerze pomocne okażą się również podłokietniki, które zdecydowanie ułatwią pisanie, choć są osoby, wolące fotele komputerowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia wypada wybrać fotele, do których bez trudności da się kupić nowe kółka będące najczęściej zużywającym się ich elementem.

Poprawnie wyregulowane fotele biurowe to nie wszystko

Najpoważniejszymi dolegliwościami wynikającymi ze złego ułożenia ciała podczas pracy przy biurku są przede wszystkim bóle pleców – tak w części lędźwiowej, jak i w okolicach łopatek. Należy oprócz tego nadmienić, iż schorzenia mogą dotykać również rąk – szczególnie przy nieprawidłowym poziomie lub braku podłokietników. Pamiętajmy także, że nawet dobrze dobrany fotel nie zagwarantuje jego użytkownikowi zachowania dobrego zdrowia – siedzenie przed komputerem powinno się często przeplatać kilkuminutowymi ćwiczeniami.