Co mają na celu badania operatorów?

Usługi

Dalsze informacje o badaniach operatorów Bielsko Biała - zajrzyj w to miejsce.

Kiedy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek taki prawo nakłada także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Prawo dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, kłopotami ze wzrokiem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i to powoduje, że przeprowadzanie tego typu kontroli jest wymagane.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji i prędkość reakcji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, wykorzystywana jest również specjalna aparatura. Zwykle nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]