Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Usługi

Na http://tinyurl.com/n897kcg dowiesz się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]