Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Usługi

Zleć badania operatorów Bielsko.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie różnią się bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się szczerość oraz rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób planujących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy badana osoba będzie umiała w dość szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]