Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Robienie zakupów

Prace kreowane przez polskich artystów regionalnych, szalenie ekspresyjne, ale też o stosunkowo nieskomplikowanym wyglądzie, od dziesięcioleci fascynują odbiorców. Także współcześnie nieomal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przedstawiciela sztuki ludowej.

Drewniane anioły – rękodzieło, które kochają nie tylko turyści

Rzeźba drewniana od setek lat jest ważnym elementem rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były z reguły z kultem religijnym – w siołach i małych miasteczkach konstruowano tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, a więc figurami religijnymi wykonanymi z prostego w obróbce, miękkiego gatunku drewna. I chociaż dziś rzadko buduje się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w takiej estetyce odnalazły swoje miejsce jako dekoracja naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Albowiem to alegoria dobra, troski i bezpieczeństwa. Taka figurka jednoznacznie asocjuje się z protektorem ogniska domowego. Drewniane anioły sporządzone w stylistyce sztuki naiwnej cechują się wyrazistymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nic więc dziwnego, iż stanowią one również jednym z ulubionych drobiazgów przywożonych z Polski przez zagranicznych turystów.

Szopki bożonarodzeniowe – tworzone na podobieństwo charakterystycznych krakowskich budowli

Drugim reprezentantem polskiego rękodzieła artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są silnie związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Są wytwarzane z lekkich surowców, zwykle z kolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem odzwierciedlają najważniejsze krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci przed Bożym Narodzeniem odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozlicznych rozmiarach. Te konkursowe mogą osiągać wręcz kilka metrów wysokości, lecz tak samo atrakcyjne są także niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia eksponują pod choinką.

Fotografia pochodzi ze strony szopki-anioly.pl