Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego lubimy je czytać?

Hobby i rozrywka Robienie zakupów

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz książki kryminalne.

Nie da się ukryć, że pokaźna rzesza czytelników to entuzjaści przerażających opowieści. Jedni gustują w historiach z pogranicza horroru, drudzy lubią zagłębiać się w głębokie kąciki pogmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców oraz brutalnych kryminalistów. W natłoku podcastów i kanałów telewizyjnych, na których dostępnych są setki produkcji przybliżających odbiorcom historie z życia wzięte, jak i te zupełnie zmyślone, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiej przyczyny lubimy odczuwać strach?

Fanatyk powieści kryminalnych i horrorów od razu odpowie, że chodzi o przyjemny przypływ adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory chcemy na jakiś czas dać się ponieść intensywnemu wrażeniu strachu, którego rzadko doświadcza się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to z reguły problemami zdrowotnymi, niestabilnością finansową albo utratą zatrudnienia. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. To dlatego bajki braci Grimm i Andersena mają często tak niepokojący i brutalny wydźwięk – w ten sposób opowieści te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, pokazując im przy okazji, iż to co dobre czasem nie zwycięża.

Książki kryminalne wyzwalają więcej niepokoju niż ich serialowe ekranizacje

XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią kilka godzin, szukają filmu na wieczór czy też serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które oferowane są na przeróżnych platformach streamingowych. Co godne zaakcentowania, nierzadko te filmy i seriale to adaptacje popularnych książek, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie zapewnia takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza opowieść horror lub kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób niż serial fabularny – wolniej, a więc z większą uwagą. W książce każdy opis, rozmowa i postać (także ta drugiego planu) wpływa na budowanie nastroju snutej historii. Strach wywoływany jest u odbiorcy zwykle powoli, ale pozwala to na dokładniejszą analizę przedstawionych relacji bohaterów i wydarzeń. Jeżeli wobec tego masz czas i kochasz czytać, pozwól się przestraszyć horrorom, literaturze kryminalnej oraz thrillerom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa