Jak odzież i bielizna kompresyjna wpływają na komfort ćwiczeń?

Rekreacja, hobby, sport Robienie zakupów

Znajdź odzież kompresyjną.

O odzieży termoaktywnej słyszał w zasadzie każdy, jakkolwiek nie wszyscy natknęli się na definicję „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, ponieważ ta nazwa przeważnie łączona z akcesoriami stosowanymi w rehabilitacji. W tym wpisie przedstawimy ten typ odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na wydajność ćwiczeń osoby ją noszącej.

Sportowa odzież kompresyjna ochrania organizm przed przegrzaniem i chłodem

Bielizna oraz odzież kompresyjna to wyspecjalizowane ubrania, które mają szereg cech pozytywnie wpływających na wygoda ćwiczeń. Po pierwsze, mięśnie oplecione taką odzieżą szybciej się regenerują, gdyż silnie przylega ona do ciała. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta zwykle bezszwowa odzież, skutkuje lepszym dotlenieniem i ukrwieniem tkanek oraz skuteczniejszym odprowadzeniem kwasu mlekowego z pracujących mięśni. Dobrej jakości odzież uciskowa w gorące dni nie pozwoli na przegrzanie organizmu, a w jesienne miesiące sprawnie ochroni go przed wychłodzeniem. Ta cecha ubrań kompresyjnych umożliwia wykorzystanie ich zarówno przez sportowców preferujących treningi na świeżym powietrzu, jak i tych ćwiczących w zaciszu siłowni. Następną niezmiernie znaczącą cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność zabezpieczenia mięśni przed mikrourazami, jako że zmniejsza ona wstrząsy oraz wibracje mięśni, nagminnie powracające w czasie treningów o charakterze wysiłkowym.

Poprawnie dobierz rozmiar bielizny i odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna opracowana została głównie do noszenia w czasie dynamicznego treningu. Np. koszulki o właściwościach uciskowych podpierają mięśnie grzbietu i brzucha oraz zapewniają stosowną wentylację skóry, natomiast spodenki kompresyjne stabilizują pracę tkanki mięśniowej kończyn dolnych, pośrednio pomagając biegaczom na osiągnięcie lepszych wyników. Profesjonalni sportowcy, skupieni na treningu mięśni całego ciała chętnie używają kombinezonów kompresyjnych, natomiast typowi bywalcy siłowni na ogół ograniczają się do zestawu top + spodnie. Getry czy skarpetki kompresyjne można nosić podczas ćwiczeń, jednakże zaleca się stosować je raczej zaraz po treningu, by szybciej zregenerować mięśnie. Istotne jest również, aby prawidłowo dobrać rozmiar bielizny lub odzieży kompresyjnej, tak żeby nie prowadziła do nadmiernego ucisku, który mógłby niekorzystnie wpłynąć na krążenie. Odzież kompresyjną męską oraz damską można zamówić w większości sklepów sportowych.

Nasza lokalizacja:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]