Buty ochronne – zadbaj o bezpieczeństwo swojego pracownika

Bezpieczeństwo Robienie zakupów

Jeśli chcesz zamówić klapki piankowe damskie, skieruj się tu.

Możnaby mieć wrażenie, że w trakcie wykonywania pracy na linii produkcyjnej, na placu budowy lub w fabryce przetwórstwa spożywczego, najistotniejsza jest ochrona rąk – w końcu to one są w najwyższym stopniu zagrożone uszkodzeniem, gdyż są nadrzędnym narzędziem pracy. Niemniej jednak równie ochrona stóp, zatem w wielu sektorach przemysłu konieczne jest wyposażenie pracowników właściwych butów ochronnych.

Obuwie ochronne – przydatne także w stosunkowo bezpiecznym otoczeniu pracy

Specyfika różnorodnych profesji sprawia, iż jednostki, które się ich podejmują, na co dzień wystawione są na ciężkie rany nóg i stóp. Groźne wypadki przytrafiają się także w punktach, w których środowisko wykonywania pracy sprawia wrażenie raczej bezpiecznego, więc nie powinno się pomijać konieczności pełnego zabezpieczenia pracowników. W zależności od swoich charakterystycznych właściwości obuwie ochronne może zabezpieczać przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi, chemicznymi, atmosferycznymi lub termicznymi. U producentów oferowane są też buty ochronne chroniące przed ewentualnym porażeniem prądem, elektrostatyczne i antystatyczne. Zarówno obuwie robocze, jak i ochronne, by otrzymać to określenie, powinno spełniać szereg norm i otrzymać atesty. Wyznaczając kategoria obuwia ochronnego, które będzie konieczne do bezpiecznej pracy na konkretnym stanowisku, zatrudniający powinien wpierw przeanalizować nie tylko te aktualnie występujące, ale i wszelkie potencjalne zagrożenia z nim związane, a następnie zakupić buty, które zredukują niebezpieczeństwo ciężkiego urazu kończyny dolnej we wszystkich tych sytuacjach.

Co określają symbole znajdujace się na poszczególnych typach obuwia ochronnego?

Buty ochronne dzielimy na 3 podstawowe kategorie:
1. obuwie zawodowe (znakowane symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska zabezpieczające stopę w umiarkowanym stopniu);
2. obuwie ochronne (symbol “P”, spełniające normę PN-EN ISO 20346, są to buty z podnoskiem chroniące palce przed uderzeniem z siłą do 100 J);
3. obuwie bezpieczne (znakowane symbolem “S”, zgodne z normą PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiem, które dobrze zabezpieczają palce stopy nawet przed ciosem z siłą 200 J).

Jakie inne znaki dostrzeżemy na butach ochronnych i o czym one informują? Przykładowo:
– symbol SRC – oznacza ochronę przed poślizgiem na nawierzchni ceramicznej i ze stali;
– symbol CI – to izolacja od chłodu;
– symbol C – to buty prądoprzewodzące;
– symbol P – świadczy o odporności na przekłucie
a to zaledwie niektóre z nich.

W ofercie Global Food Hygiene, który jest polskim producentem obuwia ochronnego, dostępne jest obuwie bezpieczne oraz zawodowe zarówno zabezpieczające jedynie stopę (np. wysokie i niskie trzewiki w opcji z i bez podnoska kompozytowego lub komfortowe klapki piankowe, umożliwiające odpowiedni przepływ powietrza), jak i kalosze z PCV, z gumy oraz z pianki, zabezpieczające kończynę dolną do poziomu kolana.

Nasza lokalizacja:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]