Jakie kosmetyki na trądzik wybrać, aby szybciej uporać się z problemem?

Kosmetyki

Aby uporać się z problemem zmian trądzikowych często sięgamy po preparaty pielęgnujące dedykowane do cery tłustej, łojotokowej i trądzikowej. Co jednak powinny zawierać kremy i jakich substancji lepiej unikać, aby pielęgnacja przyniosła oczekiwany efekt? Jakie kosmetyki na trądzik wybrać, aby nie żałować wydanych pieniędzy?

Niezbędne produkty do pielęgnacji

Pielęgnacja skóry problematycznej powinna opierać się na kilku krokach, które powtarzane systematycznie przyniosą efekt w postaci poprawy stanu skóry. Pierwszym krokiem jest zawsze oczyszczenie skóry. Jeżeli na co dzień nakładamy na twarz makijaż musimy pamiętać, aby wieczorem dokładnie go usunąć. W tym celu najlepiej jest zastosować mleczko do demakijażu lub płyn micelarny. Każdy produkt do demakijażu należy następnie zmyć. W tym celu możemy zastosować żel lub piankę myjącą. Kolejnym etapem jest tonizacja skóry, czyli przywrócenie naturalnego pH skóry. Do tego będzie nam potrzebny tonik lub hydrolat roślinny. Ostatnim krokiem jest zastosowanie kremu. Jeżeli chcemy wzmocnić działanie kremu możemy się również zdecydować na serum, które należy nałożyć przed aplikacją kremu. Cera trądzikowa jest dosyć wymagająca jeżeli chodzi o pielęgnację, dlatego najlepiej jest posiadać dwa kremy – jeden, który będzie bogaty w składniki aktywne oraz drugi, który zadba o odpowiednie nawilżenie skóry

Jakie składniki aktywne dla cery trądzikowej?

W przypadku cery trądzikowej dostępny jest szeroki wachlarz substancji aktywnych. Dodatkowo niezbędne może okazać się również zastosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej oraz kremów z substancjami łagodzącymi i nawilżającymi, ponieważ wiele substancji aktywnych przeznaczonych dla cery problematycznej może powodować jej podrażnienie i nadmierne przesuszenie.

  1. Kwasy organiczne – najczęściej polecane z grupy AHA i BHA np. migdałowy lub glikolowy. Jeżeli preparat ma być stosowany na cerę trądzikową, która jest wrażliwa najlepiej jest wybrać kwas azelainowy. Kwas ten wykazuje nie tylko działanie złuszczające, ale również działanie przeciwzapalne. Kwasy będą również rozjaśniały przebarwienia występujące na skórze. 
  2. Cynk – sole cynku hamują namnażanie się bakterii. Wykazują wysoką skuteczność w przypadku trądziku zapalnego. Preparaty oparte na cynku będą działały ściągająco, zmniejszają skłonność do powstawania zaskórników, przywracają naturalne pH skóry.
  3. Retinoidy – to substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych. Wykazują działanie przeciwstarzeniowe, wyrównuje koloryt skóry, obkurcza pory. Nie powinien być jednak stosowany równocześnie z kwasami, gdyż może nadmiernie podrażnić skórę.
  4. Wyciągi roślinne – Najczęściej wykorzystywane to wyciąg roślinny z szałwii, pokrzywy, tymianku. W swoim składzie posiadają olejki eteryczne, które wykazują działanie bakterio i grzybobójcze. Działają ściągającą, wyrównują pH skóry, obkurczają pory. Wspomagają procesy gojenia oraz poprawiają ukrwienie skóry.

Jakich substancji unikać?

W przypadku cery problematycznej szczególną uwagę powinniśmy zwrócić, aby w kosmetykach nie było substancji komedogennych. Substancje te mogą blokować ujścia gruczołów łojowych powodując powstawanie zaskórników oraz zmian zapalnych. Do takich substancji zaliczamy: parafinę, wazelinę, silikony, olej arganowy, masło Shea, olej kokosowy.