Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Finanse i rachunkowość

Jeśli chcesz zamówić złote monety bulionowe, koniecznie sprawdź https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych metod: nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest w postaci sztabek oraz monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzymy najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do istotnych wydarzeń, skutkiem tego ich wygląd bardzo z rzadka podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą emisji. Trzeba wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość określa próba oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami mają w sobie domieszkę miedzi

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz mennice wybijają też monety o nominale 1/4 czy 1/10 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są z reguły z 24 karatowego złota (.999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie redukcję możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie polskich dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi Britannię, Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]