Złote i srebrne numizmaty – ich zbieranie to nie tylko hobby

Finanse i rachunkowość

Jeśli szukasz monet numizmatycznych, koniecznie sprawdź https://goldbroker.pl/kolekcjonerskie/.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale również obiekt westchnień kolekcjonerów na całym globie. Numizmatyka, będąca pierwotnie sferą nauki badającą medale, monety a następnie też banknoty, z wolna przekształciła się w kultowe hobby. Liczni hobbyści uważają natomiast gromadzenie monet jako formę lokaty pieniędzy w dobra, mogące w przyszłości dać satysfakcjonujący zysk. Starannie wykorzystują to światowe mennice, rok w rok wybijające tysiące przepięknych złotych oraz srebrnych monet numizmatycznych.

Dlaczego ludzie gromadzą monety okolicznościowe?

Bodźców, dla których numizmatycy zbierają monety oraz banknoty może być dużo. Poniektórzy zachwycają się środkami płatniczymi, zatem kolekcjonują pieniądze przeróżnych krajów. Drudzy skupiają się na numizmatach przygotowywanych w związku z obchodami rocznicy pamiętnego wydarzenia historycznego bądź narodzin czy też śmierci uznanej postaci se sfery polityki albo nauki. Jeszcze inni szukają monet, których design prezentuje sprecyzowany motyw, np. związany z zwierzętami bądź mitycznymi postaciami. Jest niemniej jednak grupa kolekcjonerów, która nie zbiera numizmatów dostępnych w ogromnych nakładach z niklu, miedzi i mosiądzu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, głównie ze złota oraz srebra. Naturalnie, takie monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są wielokrotnie droższe aniżeli normalne monety kolekcjonerskie, ale trzeba mieć świadomość, że ich kupno bywa doskonałą lokatą. Po upływie czasu cena złotych oraz srebrnych numizmatów nierzadko wyraźnie wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość danego wzoru, ale również ze względu na realny wzrost ceny kruszcu, którego zostały one wyprodukowane.

Monety numizmatyczne wybijane w Polsce

Kolekcjonerzy koncentrujący się w głównej mierze na numizmatach produkowanych nad Wisłą nie mogą skarżyć się na brak interesujących okazów do zebrania. Zaledwie w zeszłych kilku latach Mennica Polska wyemitowała takie numizmaty jak przykładowo kolekcja Historia polskiej muzyki rozrywkowej z podobiznami m.in. Grzegorza Ciechowskiego i Jerzego Wasowskiego czy 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Większość polskich monet numizmatycznych to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, zależnie od daty emisji, wagi i nakładu, waha się od 90 do około 350 zł. Złote i srebrne monety zamknięte są zazwyczaj w kapslu bądź sprzedawane w holderze.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]