kurs franka

Sprawdzaj kurs i wymieniaj złotówki na franka szwajcarskiego przez internet

Finanse i rachunkowość

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt dużo, praktycznie zaledwie to, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaciągnęło niegdyś kredyty, które w tym momencie ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najbardziej urzekających banknotów świata

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, lecz jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak japoński jen, euro oraz dolar, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Jednak nie był to pierwotny pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terenie Szwajcarii. Frank w praktyce pojawił się zaledwie w połowie XIX w. i zastąpił liczne miejscowe waluty, które uprzednio były stosowane w szwajcarskich kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niesłychanej stabilności, wychodząc obronną ręką m.in. z sporych zawirowań w czasach kryzysów politycznych i gospodarczych, jakie miały miejsce w XX i XXI w. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej urzekających walut świata. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych charakteryzują się porywającą kolorystyką oraz rzadką pionową orientacją. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (na przykład Sophie Taeuber-Arp, Jacoba Burckhardta czy Arthura Honeggera), a nie jak zwyczajowo bywa – twarze wojskowych, ministrów czy monarchów. A tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są przyroda, nauka oraz kula ziemska.

Gdzie znaleźć kurs franka?

Frank szwajcarski wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego kurs śledzą także bacznie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania franka uaktualniane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można też przeanalizować wahania wartości waluty w wskazanym przedziale czasu. Jest to opcja użyteczna dla frankowiczów czekających na optymalny moment, aby zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej części zadłużenia, a także dla inwestorów analizujących swoje dalsze działania.