aktualny kurs funta

Funt szterling to nadal silna waluta

Finanse i rachunkowość

Funt szterling, powszechnie zwany funtem brytyjskim, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Wspólnoty Europejskiej a później UE, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Kondycja funta brytyjskiego po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który był przewlekłym, ponad czteroletnim procesem, wartość funta względem dolara oraz euro zdecydowanie zmalała. Wiązało się to m.in. z ogłoszeniem przez znane podmioty, w tym te związane z sferą finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a pośrednio też spadkiem przychodu krajowego brutto. Odrabianie wyraźnego spadku wartości funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. wywołany długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki na czas trwania pandemii koronawirusa COVID-19. Warto aczkolwiek uwydatnić, że funt szterling to niezmiernie silny pieniądz, będący w obiegu na Starym Kontynencie już od dziewięciu stuleci, który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką z dużych spadków spowodowanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy ze słynnego ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Gdzie znaleźć dane dotyczące kursu funta?

Funt pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której nadal często lokują swój kapitał. Dzieje się tak głównie dlatego, iż pomimo Brexitu, dziesiątki tysięcy naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie przewiduje powrotu do kraju i nieustannie utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżący kurs funta brytyjskiego monitoruje wobec tego znaczna grupa rodaków. Szuka ona zwłaszcza rzetelnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale nieraz również danych historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie analizy można znaleźć np. na stronie kantoru internetowego, który aktualizuje kurs w odstępach co kilka sekund. Informacje te pomagają również wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po korzystnym kursie.

Nasza lokalizacja:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]