Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Baza porad Finanse i rachunkowość

Zajrzyj tu, jeżeli szukasz więcej informacji w temacie Krajowego Systemu e-Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla księgowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie niewiele mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, ale dla dostosowanego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument jest absolutnie czytelny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę niezależnie od tego jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znaczący krok do przodu głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na tym zyskają

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przechowuje informacje o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu zapobiega patologiom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego oraz od towarów i usług. Watro podkreślić, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednakże trzeba dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]