Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Finanse i rachunkowość

Skieruj się w to miejsce, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości o systemie SWIFT.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania światowej bankowości.

Co jest największą zaletą systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na świecie wdrożone są też przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Co jest wobec tego największym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]