Tworzenie się żylaków na dolnych kończynach jest rezultatem nadciśnienia żylnego oraz niedrożności lub zwężenia żył. Żylaki dokuczają na ogół paniom (kluczowym faktorem wpływającym na ich tworzenie się są miedzy innymi ciąże), jak również osobom pracującym w pozycji siedzącej albo stojącej (to np. telemarketerzy, urzędnicy i pracownicy linii produkcyjnych. Takie osoby nieustająco odwiedzają lekarzy flebologów w poszukiwaniu skutecznych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest EVLT, to znaczy laserowe usuwanie żylaków.
Laserowe usuwanie żylaków – obkurczanie żyły za pomocą lasera diodowego
Skrót EVLT, czyli dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Redukcja żylaków laserem przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeciętnie około godziny. Najpierw flebolog wykonuje badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył oraz wyznacza punkty wsunięcia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wprowadza się się do żylaka z użyciem igły, a następnie zamyka się żyłę emitowaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu EVLT pacjent błyskawicznie wraca do normalnych czynności, ale musi przez parę kolejnych tygodni wykonywać zaleceń lekarza, takich jak codzienny ruch, noszenie opatrunku uciskowego, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz, rzecz jasna, obowiązkowa wizyta kontrolna po zabiegu.
Kiedy flebolog odmówi wykonania EVLT?
Laserowe usuwanie żylaków to zabieg mało inwazyjny i jednocześnie bardzo bezpieczny, nie dziwi więc to, iż od czasu, kiedy zaczęto używać tej metody na początku XXI w., w mgnieniu oka stała się normą w likwidacji żylaków, a w ostatnich latach wykonywany jest również przez sporo centrów medycznych w Polsce. Występują jednakże przeciwwskazania do wykonania EVLT, zatem przed uzyskaniem zgody na zabieg trzeba poddać się kilku testom, takich jak badanie parametrów układu krzepnięcia, poziomu cukru we krwi, liczby płytek krwi oraz poziomu elektrolitów Na+ i K+. Lekarz nie wykona również laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u pacjentów, u których ujawniono m.in nadciśnienie, niewydolność tętnic obwodowych bądź niewydolność serca.
Nasza lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]