Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Dbanie o zdrowie

Zajrzyj na https://bit.ly/32VS6ij, aby odnaleźć informacje dotyczące biopsji fuzyjnej prostaty.

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami oraz formą orzech włoski. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować groźby jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać urologa, w szczególności jeśli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz wytryskiem, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć absolutną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co wypada o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym najczęściej ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]