Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Dbanie o zdrowie

Skieruj się na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/, aby uzyskać informacje dotyczące urologa w Krakowie.

Spotkanie z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, jakie bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie intymne, co sprawia, iż osoby, które zauważyły u siebie alarmujące oznaki choroby, często odwlekają o kilka miesięcy badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Umów się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa różnych objawów, które niejednokrotnie są lekceważone przez chorych w nadziei, że same miną. Na jakie więc objawy powinno się zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale także pieczenie albo ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są też mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców oraz spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie powinni zgłosić się do niego jeśli mają problemy z utrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu albo jądrach. Trzeba przy okazji podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni urologa?

Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do gabinetu urologa w celu wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy każdego dnia wykonują też sporo trudnych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]