Jak leczone są wady wzroku? O zabiegach z użyciem lasera

Dbanie o zdrowie

Więcej na temat zabiegu femtoLasik na voigtklinikaoka.pl.

Korekcja wzroku laserem to współcześnie najbardziej popularna metoda korekty astygmatyzmu, krótkowzroczności, nadwzroczności i presbiopii, aczkolwiek niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu kilku technik.

Plusy zabiegu FemtoLASIK – szybki powrót do codziennych obowiązków

FemtoLASIK (nazywany także All-Laser-LASIK) to bezbolesna, w pełni bezpieczna oraz bezinwazyjna metoda korekty takich wad jak hyperopia (do +4 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz w niektórych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – doświadczony lekarz optometrysta potrafi przeprowadzić go w kwadrans. Zaletą tej metody jest to, że pacjent niezwykle szybko odzyskuje ostrość widzenia – zasadniczo w przeciągu dnia od zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne zadania. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego odseparowuje się płatek rogówki o grubości około 0,1 milimetra, a w drugiej fazie ma miejsce kształtowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

Pewną odmianą metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta tworzy topografię rogówki i na jej podstawie koduje kolejne ruchy lasera. Ten rodzaj zabiegu przeprowadza się u osób z nadwzrocznością oraz astygmatyzmem, których układ optyczny cechuje się nietypowym kształtem.

Zabiegi EBK i LASEK

Rzadziej stosowane sposoby korekcji wad wzroku to między innymi:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki zdejmuje się nabłonek (podlega on potem naturalnej odbudowie), a następnie formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, jako że laser nie dochodzi w głębokie warstwy rogówki. EBK można jednak wykorzystać jedynie do korekcji nieznacznych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych względów nie jest możliwe zastosowanie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekty wzroku płatek nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]