szalunki Kraków

Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Budownictwo

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą na ogół wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje wypełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają jak widać bardzo duże zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również specjalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary oraz sklejkę.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]