sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Budownictwo

Deski szalunkowe to istotny moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy też wynajmem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]