szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Niezastąpione na każdej budowie – o szalunkach

Budownictwo

Szalunki, określane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych lub grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można użytkować ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z metalu, sklejki bądź drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Najczęściej jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję spajają belki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt i zespołów, które zwykle oferują inne usługi. Nabycie wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nieopłacalne . Dużo mądrzejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]