Jak stosuje się szalunki?

Budownictwo

Chcesz kupić szalunki Kraków? Kliknij tu.

Szalunki, zwane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zazwyczaj używa się ich w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one konieczne do tego, by nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki bądź drewna

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo desek drewnianych, która po zdemontowaniu może być użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, sklejki lub drewna, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają narożniki, łączniki, głowice ze stali bądź aluminium i belki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują planujących postawić jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]