Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów

Jeśli szukasz obrączkek ślubnych Kraków, zobacz tutaj.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a symbolem ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki.

Mężowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednak niewielu pamięta. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Francji, na Słowenii czy w Czechach, nakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle starodawnych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednakże tradycja mówi, że narzeczona nie powinna finansować ich kupna, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – niegdyś z mosiądzu, obecnie z platyny i złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszą estetyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z różnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz) symbolizujące siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się najczęściej platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one także często zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też często usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]