Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Automatyka dla przemysłu

Potrzebujesz zamówić silnik szczotkowy? Wejdź na https://bit.ly/3jcyaA1.

Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Ogromne bądź malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Kto opracował i jakie moduły posiada silnik DC?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal 200 lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego użycia w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych naukowców połowy XIX wieku, jak m.in. Moritz Jacobi, Thomas Davenport czy Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za wysoką niezawodność, jak również bezszelestne działanie.

Silniki prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są stosowane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych na odległość pociągów i samochodów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne damy też naszym potomkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silników na prąd stały korzystają także hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki DC o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]