Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Automatyka dla przemysłu

Zobacz, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktor.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe złożone głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w wielu funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, więc zawsze powstaje nieduża różnica pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą dodatkowo inne części jak hamulce bądź sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długiego albo krótkiego okresu pracy, a także do niewielkich, umiarkowanych bądź sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne typy silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową).

Brak na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to transport, produkcja żywności bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak aeratory, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach i schody ruchome. Szerokie zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy spowodowała, że liczbę realnych kombinacji, jakie współcześnie oferują wiodący producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]